عمیق توافق پاریس انتشار تحقیقات تغییرات آب و هوایی

عمیق: توافق پاریس انتشار تحقیقات تغییرات آب و هوایی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چرا سکه را حراج می‌کنند؟

با وجود انتقاداتی که به روش عرضه سکه با برگزاری حراجی مطرح می‌شود، متولیان آن معتقدند که این عالی ترین و موثرترین روش جهت تامین نیاز بازار و کنترل قیمت‌هاست و د

چرا سکه را حراج می‌کنند؟

چرا سکه را حراج می کنند؟

عبارات مهم : بازار

با وجود انتقاداتی که به روش عرضه سکه با برگزاری حراجی مطرح می شود، متولیان آن معتقدند که این عالی ترین و موثرترین روش جهت تامین نیاز بازار و کنترل قیمت هاست و در نهایت سکه های فروش رفته در حراجی نیز روانه بازار شده است و تعدیل قیمت ها را به دنبال دارد.

به گزارش ایسنا، گرانی سکه و حبابی شدن قیمت آن در ماه های اخیر و اوج گرفتن قیمت این کالا موجب شد بانک مرکزی از حدود دو ماه پیش حراج سکه را از طریق بانک کارگشایی در دستور کار قرار دهد. بر این اساس روزهای زوج و راس ساعت ۱۴ حراجی در بانک کارگشایی شروع و بسته های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی نیم و تمام بهار آزادی عرضه شد.

چرا سکه را حراج می‌کنند؟

اما در جریان برگزاری حراج بعضی حواشی وجود داشت که انتقاداتی را نسبت به شیوه عرضه سکه از سوی بانک مرکزی به همراه داشت، به هر حال قیمت های های بعضا عجیب و گران تر از قیمت بازار و بعضی تحرکات در حراجی که از سوی دلالان و یا بعضی افراد خاص انجام می شود از جمله مواردی است که منتقدان تاکید دارند حراج نمی تواند شیوه درستی باشد و باعث ایجاد رانت و جولان دلالان شده است است.

تنها سکه است که نحوه عرضه آن در بازار پولی و طلا از طریق حراجی انجام می شود و هیچ گاه جهت عرضه دلار و امثال آن در مواقع نوسان شدید از چنین روش هایی استفاده نشده و عرضه از کانال صرافی ها انجام می شود، بر این اساس بعضی معتقدند که بانک مرکزی باید از این طریق اقدام کند و یا پیشنهاد عرضه از کانال بازار سرمایه نیز وجود دارد.

با وجود انتقاداتی که به روش عرضه سکه با برگزاری حراجی مطرح می‌شود، متولیان آن معتقدند که این عالی ترین و موثرترین روش جهت تامین نیاز بازار و کنترل قیمت‌هاست و د

با این حال نظر بانک مرکزی چیز دیگری است و شیوه حراج را مورد تائید می داند. نظررحیمی- مدیرکل ریالی و نشر- بانک مرکزی این است که تجربه سال های گذشته نشان داده استفاده از روش حراج سکه موثرترین راه جهت تامین نیاز بازار و کنترل قیمت هاست. قیمت های پایه اعلام شده است در حراج بر مبنای قیمت تمام شده است و پایین تر از قیمت عرضه سکه در بازار بوده و خریدهای صورت گرفته از بانک کارگشایی هم عموما با قیمتی پایین تر از بازار هست. از سویی دیگر شرکت در جلسات بانک کارگشایی جهت عموم مردم آزاد است و هر کسی می تواند با شرکت در جلسه و پیشنهاد قیمت نسبت به خرید اقدام کند و درنهایت به هر صورت سکه های عرضه شده است از طریق بانک کارگشایی به وسیله هر فردی که خریداری شود راهی بازار شده است و زیاد کردن عرضه در صرافی ها و تعدیل قیمت ها را به دنبال دارد.

در عین حال که سلیمانی- مدیر عامل بانک کارگشایی- نیز چنین نظری دارد و اعتقاد است که حراجی عالی ترین و براق ترین راه جهت عرضه سکه به بازار هست، ولی نتیجه دادن آن وقت بر خواهد بود.

اما سال هاست که حراجی سکه از سوی بانک مرکزی به طور مستقیم برگزار نشده بود و در سال گذشته بانک ملی از طریق بانک کارگشایی اقدام به حراج سکه کرد که البته نیم و تمام بهار را دربر نمی گرفت. مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی راجع به عدم ورود بانک مرکزی به بازار جهت برگزاری حراجی در سال های اخیر نیز این گونه عنوان کرده است که نظر مدیر کل بانک مرکزی این است که جهت صیانت از ذخایر این بانک با اتخاذ سیاست ها و کارها اصولی در بازار ارز و سکه ثبات وجود داشته باشد و به تبع آن در حداقل بازار و حراج سکه ورود کند و به همین علت است که بانک مرکزی باتوجه به ثبات نسبی قیمت ها و آرامش بازار سکه طی این سال ها اصلا ورودی به بازار نداشته است.

چرا سکه را حراج می‌کنند؟

در مدت اخیر حدود ۱۶ جلسه حراجی سکه برگزار شده است و در آن بیش از ۱۰۰ هزار قطعه سکه نیم و تمام بهار آزادی فروش رفته هست. قیمت های پایه روزانه از سوی بانک مرکزی اعلام و با بالاترین قیمت به فروش می رود و البته باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز بابت خرید پرداخت شود.

در اوایل شروع حراجی سکه که قیمت تمام حدود یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان، حباب قیمتی آن حدود ۲۰۰ هزار تومان برآورد شد که در ادامه با برگزاری حراجی و کم کردن قیمت در بازار جهانی طلا، حباب سکه نیز تا حدی تخلیه شد و اکنون به کمتر از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است ولی قیمت ها همچنان اوج و به مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد. این زیاد کردن قیمت در نتیجه زیاد کردن قیمت طلا در بازار جهانی و همچنین رشد قیمت دلار در بازار کشور عزیزمان ایران اتفاق می افتد و به گفته مسئولان اگر حراج سکه انجام نمی شد قیمت ها و حباب سکه بیش از قیمت فعلی بود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | برگزاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs